Każdy człowiek jest indywidualnością. Więc najlepiej jest układać dietę samemu dla siebie uważnie obserwując swój organizm. W diecie zwracamy uwagę na odpowiednie dobranie proporcji (BTW)-białka, tłuszcze, węglowodany i to o nich głównie będzie mowa.
1 gram białka to 4 kcal,
1 gram tłuszczy to 9 kcal
1 gram węglowodanów 4 kcal
Najważniejszym budulcem naszych mięśni jest białko. Białka po strawieniu przez organizm są rozkładane na aminokwasy które budują nasze tkanki. Jak wspominałem wcześniej każdy człowiek jest indywidualnością i organizm każdego z nas ma inne zapotrzebowanie na białko. Jest to uzależnione o wielu czynników:
-jaki mamy tryb pracy
- jak spędzamy czas wolny
- jakie mamy hobby
-czy prowadzimy aktywny styl życia(regularne treningi)
Człowiek mający tryb pracy siedzący i nie uprawiający żadnych sportów wykazuje zapotrzebowanie na białko wahające się w przedziale 0.8-1.1 grama białka na kilogram wagi ciała.
Gdy do siedzącego trybu pracy zaczniemy uprawiać jakiś sport to nasze zapotrzebowanie wzrośnie do 1.2-1.4 grama na kilogram wagi ciała.
Jeśli osoba układająca dietę dla siebie wykonuje pracę fizyczną lub pracę w ciągłym ruchu i do tego aktywnie trenuje to zapotrzebowanie organizmu na białko wzrasta do 1.7-2 g na kilogram ciała.
Przekraczanie 2g białka na kilogram ciała może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm, a nie zwiększy znacząco przyrostów. Obciążone zostaną zaś takie organy jak żołądek, wątroba czy nerki powodując dolegliwości typu problemy z trawieniem, zgaga, uczucie goryczy w ustach. Zaczynając stosować jakąkolwiek dietę należy pamiętać o stopniowym jej wdrażaniu przyzwyczajając nasz organizm do zmian. Podstawowym składnikiem białek są aminokwasy.
Aminokwasy to podstawowy budulec mięśni jak i najlepszy antykatabolik powysiłkowy.
Produkty zasobne w białka:
Mięsa- pierś z kurczaka, pierś z indyka białka i żółtka jajek
Ryby-tuńczyk, halibut, łosoś, dorsz
Nabiał-ser twarogowy i wiejski, sery różnego rodzaju, mleko itd.
Do przyswojenia białka w organizmie będziemy potrzebować energii np. w postaci węglowodanów. Bez odpowiedniej ich dawki nasze mięśnie nie będą rosnąć. Węglowodany są łatwo przyswajalne i biorą udział w metabolizmie. Dzielą się na:
-proste-szybka energia, są szybko wchłaniane(np. słodycze)
-złożone-długo uwalniana energia, są wchłaniane wolniej (np .chleb, ryż, makaron).
Dzięki węglowodanom w naszym organizmie jest wydzielane więcej insuliny, która transportuje aminokwasy i glukozę do krwi i mięśni. Powodują powstawanie i magazynowanie glikogenu który jest wykorzystywany jako energia. Bardzo ważne jest spożywanie węglowodanów przed treningiem co doda nam energii i tzw. „kopa” do treningu. Po treningu też należy jeść węglowodany ale posiłek należy urozmaicić w coś bardzo wartościowego w białko.
Węglowodany które zjemy w nadmiarze mogą przyczynić się do tycia, gdyż przekształcają się w glukozę a ta w tłuszcz na naszym ciele. Pokarm bogaty w węglowodany jest na rynku najtańszy dlatego posiłki wielu ludzi opierają się w większości na nich. Dlatego ważną sprawą jest kontrola i zjadanie ich w mniejszych ilościach chociaż wieczorem. Osoby ze skłonnościami do tycia lub osoby otyłe powinny ogólnie ograniczyć ich zjadanie i jeść więcej pokarmów bogatych w białka. Starajmy się zjadać większe ilości węglowodanów z rana i do południa im później tym mniej węglowodanów.
Kolejnym źródłem energii o wysokiej wydajności są tłuszcze, są wysoko kaloryczne i spełniają istotne funkcje w organizmie między innymi: dostarczają energii, są niezbędne przy przekształcaniu karotenu w witaminę A, pobudzają wchłanianie witaminy D, wspomagają magazynowanie wapnia w zębach i kościach. Dzielimy je na:
-nasycone (pochodzenia zwierzęcego-mięso, masło, smalec)
-nienasycone(„dobre”- ryby, olej, białe mięso drobiowe, orzechy)
Dla naszego organizmu pożądane są tłuszcze nienasycone. Białko w pożywieniu występuje w otoczeniu tłuszczy. Więc można przypuszczać że przyswajalność białka jest większa w otoczeniu tłuszczy niż węglowodanów.
Podsumowując, podstawowym budulcem mięśni w naszym organizmie jest białko, a źródłem energii potrzebnym do jego przyswojenia jak i do wcześniej wspominanego „kopa” mogą być węglowodany lub tłuszcze. Ja osobiście polecam tłuszcze, gdyż to przez węglowodany tyjemy. Nasz organizm nie przeistoczy tłuszczu zjedzonego w tłuszcz, wynika to z budowy tłuszczy i zawsze zostaną one wykorzystane jako energia, natomiast nadmiar węglowodanów może przekształcić się w tłuszcz na naszym ciele i to często w miejscach gdzie jes się go najtrudniej pozbyć. Jedząc więcej tłuszczy nie musimy zjadać dużych porcji węglowodanów gdyż nasz organizm już ich tyle nie potrzebuje. Dieta białkowa z mała ilością tłuszczy a dużą ilością węglowodanów też jest dobra, ale cięższa do przestrzegania.
WĘGLOWODANY. Tzw. NISKIE węglowodany. IG to błędy.
OdpowiedzUsuńBH.40.
MOTTO: INFO o węglowodanach. *
WYSOKIE węglowodany, to takie, które po spożyciu produktu zawierającego właśnie węglowodany, podnoszą poziom cukru o więcej niż 26% (od 26,01% wzrostu).
NISKIE węglowodany; to,
1. zalecane: wzrost poziomu cukru po spożyciu od 0-13%, lub
2. dozwolone: wzrost poziomu cukru od 13,01-26,00%.
Ten poziom wzrostu można sobie samemu sprawdzić, własnym glukometrem i nie jest to trudne !!
NP. ODCZYT NA GLUKOMETRZE JEST/MAMY 100 mg/dL, NA CZCZO:
Po spożyciu 50 gram czystej glukozy poziom wzrośnie; o ok. 74% przy odczycie najwyższym (sprawdzamy co 15 minut przez ok. 1,5-2,5 godziny), po spożyciu 50 gram winogron o ok. 12% (ten najwyższy), po ugotowanym ryżu ok. 14-18% (zależy od rodzaju ryżu), po kaszy jaglanej o ok. 17%. Po spożyciu cukru spożywczego też poziom wzrośnie o około 73-74%. Po spożyciu czekolady tzw. min. 70% cacao, poziom cukru wzrośnie o ok. 42%, to jest dużo, ponieważ w takiej czekoladzie jest dużo WYSOKICH węglowodanów czyli cukru białego lub brązowego.
Po spożyciu chleba pszenno-żytniego poziom cukru wzrasta uwaga o ok. 74%, czyli jak przy czystej glukozie.
TO JEDEN Z DRAMATYCZNYCH, UJEMNYCH PRZYRODNICZYCH REKORDÓW !! *
I TENŻE WZROST POZIOMU CUKRU PO SPOŻYCIU, MOŻNA SOBIE SPRAWDZIĆ:
Samemu tj. należy tylko odczyty, wykonywać co 15 minut określając najwyższy poziom wzrostu i jest to łatwe, no ale należy te badania wykonać osobiście. Zaczynamy NA CZCZO, określamy wówczas; poziom cukru np. 100mg/dL (tj. 5, 5 mmol/L). Następnie zjadamy 50 gram produktu, w którym chcemy określić wzrost poziomu cukru po spożyciu i badamy co 15 minut, określając odczyt najwyższy; może tym najwyższym być 2-gi, a może być 4-ty odczyt. To oczywiście zależy od rodzaju węglowodanów zawartych w zjedzonym przez nas produkcie.
TAKIMI BADANIAMI MOŻNA ŁATWO I JEDNOZNACZNIE POTWIERDZIĆ SOBIE:
Tzw. INDEKS GLIKEMICZNY, tj. IG produktu i zobaczyć ile jest w tych tabelach z IG: elementarnych błędów.
KONKLUZJA finalna:
Ilość żywności należy bezwzględnie dostosować do trybu życia, czyli zapotrzebowania energetycznego własnego organizmu. Najistotniejszym stabilizatorem wyrównywania braków energii u człowieka jest bez wątpienia tzw. CHLEB typu KR-IRL. Wskazana jest także zasadotwórcza cytryna ok. 2,5-4 sztuk/24h. Sok z cytryny neutralizuje kwasowość soków trawiennych pustego żołądka zmniejszając łaknienie.